Excel’e Resmi Python Desteği Geldi

Microsoft Excel’e Python desteğinin geldiğini bugün duyurdu.
Bunun için ilave bir kurulum gerekmeyecek, doğrudan python kodunuzu Excel içinde yazabiliyorsunuz.

Kaynak: https://techcommunity.microsoft.com/t5/excel-blog/announcing-python-in-excel-combining-the-power-of-python-and-the/ba-p/3893439

Microsoft Excel, başlangıcından bu yana insanların verilerini düzenleme, analiz etme ve görselleştirme biçimini değiştirerek, onu her gün kullanan milyonlarca kişiye karar verme konusunda bir temel sağladı. Bugün, Excel’de Python’un Genel Önizlemesini yayınlayarak Excel’in analitik yeteneklerinde önemli bir gelişme olduğunu duyuruyoruz. Excel’de Python, Python ve Excel analizlerini aynı çalışma kitabında hiçbir kurulum gerektirmeden yerel olarak birleştirmeyi mümkün kılar. Excel’deki Python ile Python’u doğrudan bir hücreye yazabilirsiniz; Python hesaplamaları Microsoft Bulut’ta çalıştırılır ve sonuçlarınız grafikler ve görselleştirmeler dahil olmak üzere çalışma sayfasına döndürülür.

Excel’de Python ile verilerinizi sorunsuz bir şekilde toplayın ve görselleştirin.

Python’u Excel’den ayıran nedir?

1. Excel’deki Python analistler için tasarlanmıştır.

Her gün dünya çapında milyonlarca kullanıcı, verilerini analiz etmek ve anlamak için formüller, grafikler ve PivotTable’lar gibi tanıdık Excel araçlarına güveniyor. Bugünden itibaren Excel’deki Python da yerel olarak doğrudan Excel ızgarasına entegre edilecek. Başlamak için Python kodunu doğrudan Excel hücrelerine girmenizi sağlayan yeni PY işlevini kullanmanız yeterlidir.

2. Excel’deki Python, Anaconda aracılığıyla Python analitiğinin en iyilerini ortaya çıkarır.

Anaconda, dünya çapında on milyonlarca veri uygulayıcısı tarafından kullanılan lider bir kurumsal Python deposudur. Excel’deki Python, Azure’da çalışan Python için Anaconda Dağıtımından yararlanır; bu dağıtım en popüler Python kitaplıklarını (ör. pandalar, Matplotlib, scikit-learn vb.) içerir ve Anaconda tarafından güvenli bir şekilde oluşturulur, test edilir ve desteklenir. Anaconda tarafından sağlanan Python, Excel’deki Python ile çok çeşitli analizleri destekler.

küçük resim resim 6 başlıklı blog gönderisinin Excel'de Python'u Duyuruyoruz: Python'un gücü ile Excel'in esnekliğini birleştirmek.

“Dünya çapında milyonlarca Excel kullanıcısının iş akışını dönüştürecek büyük bir atılım olan Anaconda Distribution for Python’un Microsoft Excel’e entegrasyonunu duyurmaktan heyecan duyuyorum.” Anaconda CEO’su ve kurucu ortağı Peter Wang dedi.

3. Excel’de Python, hiçbir kurulum gerektirmeden Microsoft Bulut üzerinde güvenli bir şekilde çalışır  .

Excel tarafından kullanılan Python kodu, uyumlu bir Microsoft 365 bağlantılı deneyimi olarak kurumsal düzeyde güvenlikle Microsoft Bulut üzerinde çalışır. Python kodu, Azure Container Instances’ı ve güvenli bir yazılım tedarik zinciri aracılığıyla Anaconda’nın güvenli, kaynakla oluşturulmuş paketlerini kullanarak kendi hipervizörle yalıtılmış kapsayıcısında çalışır . Excel’deki Python , Python kodunun kim olduğunuzu bilmesini önleyerek ve çalışma kitaplarını internetten ayrı kaplarda daha fazla izolasyonla açarak verilerinizi gizli tutar  . Çalışma kitaplarınızdaki veriler yalnızca yerleşik xl() Python işlevi aracılığıyla gönderilebilir ve Python kodunun çıktısı yalnızca =PY() Excel işlevinin sonucu olarak döndürülebilir .

Veri Güvenliğimiz hakkında daha fazla bilgi edinin

4. Excel’deki Python ekipler için tasarlanmıştır.

Kullanıcılar Excel çalışma kitaplarında Python’u güvenle paylaşabilir. Ekip arkadaşları, ek araçlar, Python çalışma zamanları yükleme veya kitaplıkları ve bağımlılıkları yönetme konusunda endişelenmelerine gerek kalmadan Excel tabanlı analizlerde Python ile sorunsuz bir şekilde etkileşim kurabilir ve bunları yenileyebilir. Kullanıcılar, Microsoft Teams ve Microsoft Outlook gibi en sevdikleri işbirliği araçlarını kullanarak çalışma kitaplarını paylaşabilir ve normalde Excel’de olduğu gibi yorumlar, @ bahsetmeler ve iş arkadaşlarıyla birlikte yazma yoluyla sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilirler. Python içeren çalışma kitaplarınıza uygulanan duyarlılık etiketleri, bunların kuruluşunuzun bilgi koruma politikalarıyla uyumlu olmasını sağlar.

5. Excel’de Python, Microsoft’un Python’a olan derin bağlılığını yansıtmaktadır.

Excel’de Python, Microsoft Excel, Microsoft Developer Division, Microsoft Security, Microsoft Azure ve Microsoft Research dahil olmak üzere Microsoft’taki birden fazla ekibin yakın ortaklığı sayesinde hazırlandı. Bu proje , Python’un Microsoft için önemini ve Python topluluğuyla işbirliği yapmanın yanı sıra Python’u herkes için daha iyi ve daha erişilebilir hale getirme konusundaki kararlılığımızı yansıtıyor.

Python’un yaratıcısı, emekli BDFL ve şimdi Microsoft Seçkin Mühendisi Guido van Rossum, Excel’de Python mimarisinin tanımlanmasına yardımcı oldu. İşte Kamu Önizleme’ye tepkisi:

“Python ve Excel’in bu mükemmel ve sıkı entegrasyonunun artık gün ışığına çıkması beni heyecanlandırıyor. Her iki topluluğun da bu işbirliğinde ilginç yeni kullanım alanları bulmasını ve her ortağın yeteneklerini geliştirmesini bekliyorum. Üç yıl önce Microsoft’a katıldığımda, Bunun mümkün olacağını hayal bile edemezdim. Excel ekibi mükemmel!”

Bunu Paylaş

Bir yanıt yazın