Değişen Teknoloji ve Uygulamalar

İnternet dünyasında yavaş yavaş Web 2.0’dan Web 3.0’a geçiş yaptığımız şu günlerde iki farklı teknoloji arasında yaşanan çekişme, pek çok yeni devrimsel gelişmeye tanıklık ediyor. Web 2.0 teknolojisindeki bazı zorluklar özellikle kişisel verilerin korunması ve güvenliğe dair endişeler, çevrim içi işlemlerin tamamen merkeziyetsiz platformlar üzerinden gerçekleşmesini sağlayarak, karşılıklı güveni blockchain teknolojisi üzerinden kuran Web 3.0’nin ortaya çıkmasına sebebiyet verdi.

Web 2.0’nin bazı zorlukları da göze batmaya başladı. Özellikle kişisel verilerin korunmasına ve güvenliğine dair endişeler, çevrim içi işlemlerin tamamen merkeziyetsiz platformlar üzerinden gerçekleşmesini sağlayarak, karşılıklı güveni blockchain teknolojisi üzerine inşa eden Web 3.0’nin ortaya çıkmasına sebeb oldu.

Web 2.0’da yer alan uygulamalar, daha çok iki yönlü web siteleri, video web siteleri, podcast’ler ve kişisel, etkileşimli bloglar olarak ön plana çıkarken, Web 3.0’da yer alan uygulamalar çok kullanıcılı sanal ortamlar, 3D portallar, metaverse ve entegre edilmiş oyunlar olarak dikkat çekiyor.

Bunu Paylaş

Bir yanıt yazın