Kodlama Araçları | Kodu Game Lab

KODU GAME

Kodu Game Lab nedir ?

Kodu herkesin kolayca kullanabilmesi için geliştirilmiş bir oyun geliştirilme ortamıdır. Geliştireceğiniz oyunları arkadaşlarınızla birlikte oynayabilirsiniz. Programı bilgisayarımıza indirip kurmakla işleme başlayacağız.

Kodu Game Lab nasıl indirilir ?

www.kodugamelab.com adresinden sol üst köşede bulunan “Get Kodu” butonundan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Masaüstünde iki tane kodu ikonu gelecektir. Yeşil ikon programla ilgili ayarları yapmak için kullanılıyor. Bizim kullanacağımız yeşil ikondur.

Kodu Game Lab içerikleri nelerdir ?

Programı çalıştırdıktan sonra karşımıza gelen menüden “Yeni Dünya” yı seçerek kendi dünyamızı oluşturmaya başlayacağız. Diğer seçenekler dünya yükle, kayıtlı olan dünyaları açmak için “Dünya Yükle” seçeneğini seçiyoruz, internet üzerinde paylaşılan diğer oyun dünyalarına ulaşmak için “Topluluk” seçeneğini kullanıyoruz, “Seçenekler” ile kodunun ayarlarında değişiklikler yapabiliriz, yardım ile kodu hakkında yardım alabiliriz, kapat ile programı kapatabiliriz.

Dünyayı yükle dediğimizde karşımıza daha önceden kaydettiğimiz oyun dünyaları çıkmaktadır. Bu oyun dünyalarından birini seçtiğimizde resim büyüyor, resmin üzerin sağ tuş yaptığımızda Oyna, Düzenle, Dışarı Aktar , Etiketleri Düzenle ve Sil seçenekleri çıkmaktadır. Düzenle butonuna basarak dünyayı düzenleyebilirsiniz.

KODU GAME LAB ARAÇLARI

Karakterimizi klavyedeki yön tuşlarına dokunulduğunda ileri, sağ, ve sol gitmesini istiyoruz. Bunun için artı işaretlerine basarak Eğer- klavye- ok tuşları, yap- hareket et karolarını ekliyoruz.

Klavyeden escape(esc) tuşuna basarak programlamadan çıkarız oyunu başlat butonu  ile oyunu başlatırız. Klavyeden hareket etmek mümkündür. Dünya zemininin kenarına geldiğinizde karakter sahneden düşmez, kenarda hayali bir duvar mevcuttur.  

Programda eklediğimiz karoları değiştirmek istediğimizde karoların üzerinde sağ tık “Karoyu kes” seçerek silebilir ve yerine artı simgesi ile yeni karolar ekleyebiliriz. Biraz daha geliştirecek olursak değil karosunu ve zıpla karosunu silelim. 1. Kod satırına Eğer- klavye- oklar, yap-hareket et , 2. Kod satırına eğer- fare sol, yap- zıpla olarak programlarsak, karakter yön tuşları ile sahnede hareket ederken farenin sol tuşuna basıldığında zıplayacaktır.Bunu geliştirecek olursak, alana nesne ekle aracından gezgin karakterimizi ekleyelim klavyedeki ok tuşlarına dokunmadığım zaman gezgin sürekli zıplasın. Eğer -klavyeden yön tuşları –değil, yap- zıpla olarak programlayalım.

Kodu Game Hakkında Açıklamalı Ders Videosu

Kodu Game Tüm Detayı

İnstagram Sayfamız
Bunu Paylaş

Bir cevap yazın