Kodlama Araçları ve Kodlamanın Önemi | Blockly Kodlama

Kodlama Eğitimi Neden Önemli ?

•Yazılım yazabilmek insanın doğal ortamda yapabileceği bir şey değildir.Yazılım yazmayı öğrenmek için üst düzey bilişsel deneyimler yaşanması gereklidir.Hatta 1-2 yıllık yoğunlaştırılmış bir eğitimle çözülebilecek bir sorun da değildir.

•Çizim yapmaya benzer. Bir çocuk 2-3 yaşında çizim yapmaya başlarsa, çevresindeki nesneleri görüşü zamanla değişir ve çizim yapmadığında bile çizim yeteneğini geliştirmeye devam eder.

Programlama eğitimine de erkenden başlamamızın amacı sistemlere aşina olmasını sağlayıp, günlük hayattaki mekanizmaları anlamasını beklemektir. Küçük yaşta bu farkındalığı kazanan çocuklar için programlama öğrenmek çok daha kolay olacaktır


•“Çocuklarımız hacker olmak zorunda” diyoruz, çünkü 20.yüzyıl bize endüstri standartlarını getirdi, bunların birçok yararı vardı ama en önemli zararı çeşitliliği azaltmasıydı. Bu yüzden bize sunulan aletlerle yetinmek zorunda değiliz, onları bozmak, işlevi dışında kullanmak en önemli hakkımız.

•Ek olarak artık meslekler değişiyor ve gelişiyor. Bugünlerde 5G ile uzaktan bağlantı sağlayıp robotik kollar ile ameliyat yapılıyorsa, ilerleyen yıllarda bizi nelerin beklediği üzerine bir an önce konuşmayı kendimize görev bilmeliyiz. Bu zamanın en gözde mesleği olan Doktorluk bile şekil değiştiriyor.  Bu yolda çocuklarımıza fırsat verip imkanlar yaratacağımıza inanıyorum.

Bunu Paylaş

Bir cevap yazın