3dtasarım

3D TASARIM nedir? Önemi nedir

DERS: 3D TASARIM VE BASKI

Maker içeriklerinden en temel konulardan biri 3 Boyutlu model ve 3 Boyutlu yazıcılardır. 3 Boyutlu modelleme nedir, neden önemlidir, neden eğitimciler bu konuya önem veriyorlar.
Günümüzde endüstüriyel tasarım, kişiye özel ürünler çok önemli. Gelecekte daha da önemli olacak, her parça kişiye özel olarak üretilecek. Kullandığımız gündelik eşyalar, tıbbı malzemeler, eğlence ürünleri zamanla özelleşecek, yani 3 boyutlu materyaller her yerde olacak.

3 Boyutlu modelleme ve düşünme ayrı bir yetenektir. Bu yeteneği ilerleyen yaşlarda kazanmak oldukça zordur. Mühendislik öğrencileri için 3 boyutlu düşünme ve modelleme en zorlanılan konulardan biridir. Bu yeteneği küçük yaşlarda kazanmak gerekiyor. Çocuğunuz ilerde hangi mesleği seçerse seçsin (doktor da olsa, mühendiste olsa, sanatçı da olsa, işçi de olsa) tasarım, modelleme ve 3 boyutlu düşünme yeteneği gerekiyor.

Peki çocuk yaşta alınan 3 boyutlu modelleme eğitiminin kazanımları nelerdir?

3 Boyutlu Düşünme Becerisi kazanır.

Geometri ve Matematik’i fark etmeden öğrenir, kullanır.

Sanatsal ruh ve yetenek kazanır.

Mukavemet, Planlama, denge gibi üstün konuları öğrenir, bunlarda deneyim kazanır.

Uzay zekası gelişir.

Analytic düşünme becerisi gelişir.

Üretim disiplinlerini, materyal ve doku bilgisini öğrenir.

Ergonomi bilgisine sahip olur.

İleri seviye bilgisayar kullanımını öğrenir.

Hayal gücü artar.

Hayatta karşılaştığı tüm problemlerde işine yaracak, çözebilecek bir beceri kazanır.

3 Boyutlu Modelleme Araçları Nelerdir?

Tinkercad: Web tarayıcımız üzerinde çalıştığı için kurulum yapmamız gerekmez, bilgisayarımızda yer tutmaz. Ücretsiz bir yazılımdır ve temel çizimleri Tinkercad ile gerçekleştirebiliriz.

123D Design: Bilgisayar ve tabletlerimize ücretsiz yükleyebileceğimiz 123D Design, orta düzeyli çizimleri gerçekleştirebileceğimiz bir uygulamadır. Çoğu maker tarafından tercih edilmektedir.

Google Sketch-up: Google’ın geliştirmiş olduğu bu ürün kişilerin temel modellemeler yapmalarına olanak sağlayan ücretsiz bir masaüstü yazılımıdır.

SolidWorks: Endüstride kullanılan, yüksek performanslı bir uygulamadır. Simülasyon gibi özellikleri vardır.

https://www.instagram.com/p/B9ccImzFaQS/
Bunu Paylaş

Bir cevap yazın